Kayıt İşlemleri

ULUSLARARASI FİNAL ÜNİVERSİTESİ’ne kayıt yaptırma hakkı elde eden öğrenciler, kayıt için gerekli belgeleri online kayıt sistemine yükleyip ödeme sayfasından ödemelerini yaparak kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Belgelerin asılları, ders kayıt döneminde Üniversitemiz Öğrenci İşleri Müdürlüğü'ne teslim edilmelidir.

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için canlı destek hattını kullanabilirsiniz.

Online kayıt için tıklayınız.

Kayıt için Gerekli Belgeler

 • ÖSYM sonuç belgesi
 • Lise Diploması’nın aslı veya Çıkış Belgesi’nin aslı
 • 8 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Sureti
 • İkametgah Belgesi (Online kayıt için göndermeyiniz, adaya kayıt için gelirken yanınızda mutlaka getiriniz)
 • Sağlık Raporu (akciğer skopisi veya akciğer grafisi ile HIV-HCV-HBSAG-RPR) (Online kayıt için göndermeyiniz, adaya kayıt için gelirken yanınızda getiriniz) İlgili sağlık raporları KKTC’ ye geldikten sonra KKTC’den de alınabilinmektedir. Ancak bizim tavsiyemiz gelmeden önce bu raporu almanızdır. (Türkiye’den alınan Sağlık Raporunun, TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir.) Sağlık raporlarının geçerlilik süresi 2 aydır.
 • Sabıka Kaydı (e-devletten alınacaktır)
 • Dönemlik eğitim ücretinin ödendiğini belirten banka dekontu
 • Erkek adayların askerlikle ilişkilerinin olmadığına dair belge (2004 ve öncesi doğumlular için)
 • *Engelli öğrenciler, engel türü ve yüzdesini gösteren raporu Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne teslim edeceklerdir. 
 • *Pasaport (Muhaceret işlemleri için öğrencilerin KKTC’ye pasaport ile giriş yapmaları gerekmektedir).
 • Final Eğitim Kurumları kursları ve okullarından mezun olduğunu gösterir belge (Final indirimi kullanacak öğrenciler için)
 • Anlaşmalı kurum indirimi kullanacak öğrencilerin kurumla ilişiğini gösterir belge
 • Tercih Bursu kullanacak adayların tercih sıralarını gösterir belge
 • Öğretmen Çocuğu indiriminden yararlanacak öğrencilerin, anne ve/veya babasının Öğretmen Belgesi.
 • TSK Mensubu indiriminden yararlanacak öğrencilerin, kendisi ya da anne veya babasının TSK mensubu olduğuna dair belge.
 • Kardeş indiriminden yararlanacak öğrencilerin kimlik fotokopileri ve okul numaraları.
 • (TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir).

 

TC Vatandaşı Olup Liseyi 4 Sene Kesintisiz KKTC'de Tamamlayan Öğrenciler için Gerekli Belgeler

 • Liseyi KKTC’de 4 yıl kesintisiz tamamladığına dair mezun oldukları liseden alacakları 
 • resmi belge.
 • Lise Diploması’nın aslı veya Çıkış Belgesi’nin aslı
 • 8 adet vesikalık fotoğraf (biyometrik)
 • Kimlik Kartı Kopyası
 • İkametgah Belgesi
 • Dönem Ücretini ödediğini gösteren Banka Dekontu
 • Pasaport Kopyası (Pasaport Numarası ve Pasaport veriliş tarihini gösteren sayfa olacak şekilde)
   

TC - KKTC (Çift Uyruklu) Öğrencilerin Kayıtları

TC–KKTC uyruklu ve liseyi Türkiye’de bitiren öğrenciler, Uluslararası Final Üniversitesi’ne ÖSYM YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) veya UFÜ Giriş ve Burs Sınavı’na göre yapılan yerleştirme ile kayıt hakkı elde ederler.

 

Liseyi KKTC’de tamamlayan TC Uyruklu Öğrencilerin Kayıtları

TC uyruklu olup liseyi 4 yıl kesintisiz olarak KKTC’de tamamlayan öğrenciler, UFÜ Giriş ve Burs Sınavına göre yapılan yerleştirme ile kayıt hakkı elde ederler.

 

Diğer Yönergeler

 • Online kayıt için göndereceğiniz elektronik belgeler yüksek kalitede ve okunur şekilde taranmalı veya fotoğraflanmalıdır.
 • Bu evraklar ve banka dekontu ile ön kaydınız tamamlanmış olacak ve tarafınıza öğrenci belgesi gönderilecektir
 • Online kayıt, evraklarınızı KKTC’ye fiziksel olarak gelmenize gerek kalmadan bizlere ulaştırmanız için kullanılmaktadır. Ders kaydınızı yapabilmek için, istenilen belgelerin ve ikametgah belgesinin asıllarının en geç 9 Ekim 2022 tarihine kadar Üniversitemizin Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne teslim edilmesi zorunludur ve öğrencinin sorumluluğundadır. Bu belgelerin belirtilen tarihe kadar teslim edilmemesi durumunda kesin kaydınız tamamlanmamış sayılacaktır ve ders kaydınız yapılamayacaktır. Bu durumda, Üniversite sorumlu tutulamaz
 • Yurtlara son giriş tarihinden itibaren de KKTC’ye gelmeniz halinde orjinal evraklarınızı öğrenci işlerine teslim edip kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Not:

Üniversitemizde öğrenim görecek olan TC uyruklu öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun desteklerinden yararlanabilmektedir. 

KKTC Sağlık Bakanlığı’nın kararı ile 2005-2006 öğretim yılından itibaren KKTC üniversitelerinde öğrenim görecek TC uyruklu öğrencilerin ilk kayıt işlemlerinde sağlık raporlarını ibraz etmeleri istenmektedir. KKTC’de 3 aydan fazla ikamet edecek olan TC Vatandaşlarının ülkeye pasaportla giriş yapmaları ve öğrenci ikamet izni almaları gerekmektedir. Öğrenci ikamet izni başvurusu KKTC İçişleri Bakanlığı’na online olarak yapılmakta; başvuru için sağlık sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. 
Sağlık sigortası ödemeleri ikamet izni başvurusu aşamasında şahsen yapılmaktadır (üniversiteye prim ödemesi yapılmamaktadır).
KKTC’de yürürlükte bulunan mevzuata göre, geçici sakin olarak bulunan bütün yabancı uyruklu öğrencilerin kayıt işlemleri için sağlık raporlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Yabancı öğrenci TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve tüberküloz için akciğer skopisi veya akciğer grafisi ile HIV-HCV-HBSAG-RPR tetkiklerini içeren orijinal laboratuvar tetkik sonucunu (rapor ve/veya laboratuvar tetkik sonucunun tarihinin iki aydan eski olmaması kaydıyla) Öğrenci Otomasyon Sistemine yükleyecektir. Öğrenci Otomasyon Sistemine yüklenen rapor/tetkik sonucu, KKTC Sağlık Bakanlığı’nün yürürlükte bulunan Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğünde belirtilen tek hekim ücreti üzerinden onaylanacaktır. Ancak Bakanlığın, sunulan rapordaki pozitif sonuçlar nedeniyle ilave tetkik isteyeceği durumlarda öğrenci, Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğünde düzenlenen ücret tarifesine göre tam ücret ödeyecektir. 
Sağlık raporu olmayan ya da rapor tarihi iki ayı geçen öğrenciler, KKTC’de sağlık raporu alabilmek için Öğrenci İzinleri Otomasyon Sistemi üzerinden işlem yapacaktır. Üniversitemize kayıt yaptıran, öğrenimine devam eden ve öğrenci ikamet izni alacak olan TC ve diğer ülke uyruklu her öğrenci 8/2012 sayılı Sağlık Fonu Yasası kapsamında sağlık sigortası için asgari ücretin %10'nu kadar ödemeyi, Öğrenci İkamet İzinleri Otomasyon Sistemi üzerinden Kooperatif Merkez Bankası’na ait sanal post vasıtası ile KKTC Sağlık Bakanlığı hesabına yatıracak ve yatırma işlemi tamamlandıktan sonra Sistem öğrenciyi bir sonraki aşamaya yönlendirecektir. KKTC Sağlık Fonu Yasası kapsamında prim ödeyen TC ve diğer ülke uyruklu öğrenciler primi ödenen yıl için kamu sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Söz konusu primi ödemeyen öğrenciler kamu sağlık kurumlarına başvurduklarında kendi olanakları ile tam ücret tarifelerine tabi olurlar ve tedavi gördükleri kuruma gerekli ödemeyi yaparlar. Ayrıntılı bilgi için ikamet izni başvurusu konusunda KKTC İçişleri Bakanlığı’na, sağlık sigortası ve sağlık raporu konusunda KKTC Sağlık Bakanlığı’na, üniversitelerin tabi olduğu kurallarla ilgili olarak KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na başvurulabilir.

Sağlık raporunun aslı muhaceret işlemleri için de gereklidir. Muhaceret işlemleri için öğrencilerin ülkeye pasaport ile giriş yapması gerekmektedir. Öğrenciler üniversiteye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra, üniversiteden alacakları öğrenci belgesi ile pasaport başvuru işlemlerinde öğrencilere uygulanan haklardan yararlanabileceklerdir.

Kayıt Formu

Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan TC vatandaşı öğrenciler, ÖSYM'nin belirleyeceği kayıt tarihlerinde “Online Kayıt Formu” linkine tıklayarak Üniversitemize kayıtlarını yapabilirler.